نجات از فشار قبر

. روایت شده که هر کس به خواندن سوره مبارکه "زخرف" ادامه دهد حق تعالى او را در قبرش از جانوران زمین و از فشار قبر ایمن گرداند.

۳. از حضرت امام صادق علیه السلام منقول است که هر کس پس از زوال و ظهر روز پنج شنبه تا زوال روز جمعه بمیرد خدای بزرگ او را از فشار قبر پناه دهد.

۴. از حضرت امام رضا علیه السلام منقول است که فرمودند: بر شما باد به نماز شب. نیست بنده اى که آخر شب برخیزد و بجا آورد هشت رکعت نماز شب و دو رکعت نماز شفع و یک رکعت وتر و در قنوت وتر هفتاد مرتبه استغفار کند تا آنکه او را از عذاب جهنم و قبر پناه داده شود و عمرش ‍ طولانى و زندگیش وسیع گردد.

۵. از حضرت رسول  اکرم صل الله علیه و آله و سلم مرویست: هر کس سوره مبارکه "تکاثر" را در وقت خواب بخواند، از عذاب قبر نگه داشته شود.

۶. آنکه در هر روز ده مرتبه این دعا را بخواند، از عذاب قبر نگه داشته شود:

اعددت لکل هول لا اله الا اللّه و لکل هم و غم ماشاء اللّه و لکل نعمة الحمدللّه و لکل رخاء الشکر للّه و لکل اعجوبة سبحان اللّه و لکل ذنب استغفر اللّه و لکل مصیبة انا للّه و انا الیه راجعون و لکل ضیق حسبى اللّه و لکل قضاء و قدر توکلت على اللّه و لکل عدو اعتصمت باللّه و لکل طاعة و معصیة لا حول و لا قوة الا باللّه العلى العظیم :

خداوندا برای هر نگرانی کلمه لااله الا الله را آماده ساخته ام و برای هر غم و اندوهی کلمه ماشاء الله را آماده ساخته ام و برای هر نعمتی کلمه الحمدلله را و برای هر راحتی کلمه الشکر لله را و برای هر شگفتی کلمه سبحان الله را و برای هر گناهی کلمه استغفر الله را و برای هر مصیبتی کلمه انا لله و انا الیه راجعون را  و  برای هر تنگدستی کلمه حسبی الله  را و برای هر قضا و قدری کلمه توکلت علی الله را و برای هر دشمنی کلمه اعتصمت بالله را و برای هر فرمانبرداری و نا فرمانی  کلمه لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم را آماده ساخته ام.

۷. آنکه در نجف اشرف دفن شود؛ زیرا از خواص تربت شریف نجف اشرف آن است که عذاب قبر و حساب منکر و نکیر از کسى که در آن مدفون شود ساقط مى گردد. 

۸. از چیزهایى که نافع است براى رفع عذاب قبر، گذاشتن "جریدتین" یعنى دو چوب تر همراه میت و روایت شده که عذاب از مرده مادامى که آن چوب تَر همراه اوست برطرف مى شود و نیز روایت شده که حضرت رسول اکرم صل الله علیه و آله و سلم بر قبرى گذشتند که صاحب آن عذاب مى شد. پس ‍ حضرت چوب تری طلبیدند، همراهان تقدیم حضرت داشتند و حضرت شاخه درختى که برگش را کنده بودند دو نیمه کردند، نیمی را زیر سر میت گذاشتند و نیم دیگر را زیر پاهاى او. و نیز آب پاشیدن بر قبر سودمند است زیرا مادامى که ترى در خاک قبر باشد عذاب از صاحب آن برداشته مى شود.

۹. آنکه روز اول ماه عظیم رجب ده رکعت نماز بخواند و در هر رکعت یک مرتبه سوره مبارکه حمد خوانده و سپس سه مرتبه توحید بعد از حمد بخواند و باقی ذکرها مانند سایر نمازها باشد، تا از فتنه قبر و عذاب روز قیامت محفوظ بماند و در شب اول ماه رجب بعد از نماز مغرب ، بیست رکعت نماز خوانده که هر دو رکعت بایک سلام باشد و در هر رکعت سوره حمد و توحید را بخواند، براى رفع عذاب قبر سودمند است.

۱۰. آنکه چهار روز از ماه رجب روزه بگیرد، و همچنین است روزه گرفتن دوازده روز از شعبان .

۱۱. از چیزهائى که سبب نجات از عذاب قبر است خواندن سوره  "ملک" است در بالاى قبر میت ؛ چنانکه قطب راوندى از ابن عباس نقل کرده که مردى خیمه اى روبروى قبرى بر پا کرد و ندانست که آن، قبر است. پس سوره "ملک" را می خواند. آنگاه شنید صیحه زننده اى که گفت: این سوره نجات بخش است . پس این مطلب را به حضرت رسول اکرم صل الله علیه و آله و سلم عرض کرد. آن حضرت فرمود: آن سوره نجات دهنده از عذاب قبر است و شیخ کلینى از حضرت امام محمد باقر علیه السلام روایت کرده که فرمود: سوره "ملک" مانعة است، یعنى از عذاب قبر جلوگیری مى کند.

۱۲. از دعوات راوندى نقل شده که پیامبر گرامی فرمود: هر کس بر سر قبر مرده ای که دفن شده بایستد و سه مرتبه بگوید: "اللهم انى اساءلک بحق محمد و آل محمد ان لا تعذب هذا المیت . یعنی : خداوندا از تو می خواهم بحق محمد و آل محمد که این مرده را عذاب نفرمایی . خداوند تا روز دمیدن در صور، عذاب از آن مرده بر مى دارد.

۱۳. شیخ طوسى در کتاب مصباح المتهجد از حضرت رسول اکرم صل الله علیه و آله و سلم روایت کرده که هر که در شب جمعه دو رکعت نماز بخواند و در هر رکعت حمد و پانزده مرتبه سوره "زلزال" را پس از آن بخواند حق تعالى او را از عذاب قبر و از هول هاى روز قیامت ایمن بدارد.

۱۴. و نیز براى رفع عذاب قبر خواندن سى رکعت نماز در شب نیمه رجب سودمند است که در هر رکعت سوره حمد را یک مرتبه و سوره توحید را ده مرتبه بخواند و همچنین است در شب شانزدهم و شب هفدهم رجب ، و نیز آنکه در شب اول شعبان صد مرتبه سوره حمد و صد مرتبه سوره توحید را خوانده و سپس صد رکعت نماز بخواند و چون از نماز فارغ شود، پنجاه مرتبه سوره توحید را بخواند و نیز  وترد شده که در شب بیست و چهارم شعبان دو رکعت نماز بخواند و در هر رکعت سوره حمد را یک مرتبه و سوره "نصر" را ده مرتبه بخواند، و براى روز نیمه رجب پنجاه رکعت نماز همراه با سوره حمد ، سوره توحید ، سوره فلق و سوره ناس وارد است که براى رفع عذاب قبر نیز نافع است مانند صد رکعت نماز شب عاشورا.

/ 7 نظر / 23 بازدید
مریم

دم افطار تنم سست شد با دیدن این جنازه ها...ووووووووااااااییییییییییییی

م...

وقتی یه کاری میکنی علاوه بر چپ و راست یه نگاه به بالاسرتم بنداز... آیا ندانست که خدا اورا میبیند...؟؟

م.ع

به جای خیلی از این کاراانجام واجبات وترک محرمات کنیم کفایت میکنه!

م.ع

چرا عکس پرچم اشتباه می افته!!!!!!!؟به جای پرچم ایران این چیه افتاد!!!!!

م.ع

سلام.مطالب ذجالب و خوبی می باشن فقط اگه خلاصه تر نوشته بشن بهتر میشه،آخه وقتی مطلبی رو باز میکنی گاهی به خاطر زیاد بودنش از خوندنش صرفه نظر میکنیم یا بی دقت میخونیم!

سلام،تشکر از نویشته های قشنگتون...نمیشه ب این احادیث وحرفا شک کرد ولی چطور میشه قبول کرد ک یک عمر غرق گناه باشم اون وقت ب ورثم بگم چوب تر و دعا و سوره برام بخونید تا عذاب نشم‏!ن نمیشه‏!‏‏!‏‏!عمل خودم بالای همه چی هستش‏!‏به خاطرعمل خوب من هستش ک خدا قسمت میکنه یکی بالای سرم قرآن بخونه و الا هیچکی یادش نمی افته یه خدا بیامرزد بگه‏!‏‏!‏‏!‏

با نظرم موافق نیستین‏!‏